Pakowarka.pl - Owijarki do palet i maszyny pakujące > NEWS > Powody, aby zmienić system obkurczania palet na Stretch Hood

Powody, aby zmienić system obkurczania palet na Stretch Hood

utworzone przez | paź 24, 2024 | NEWS

W kontekście kryzysu energetycznego, rosnących cen, wysokich wymagań rynkowych, regulacji oraz celów zrównoważonego rozwoju… coraz ważniejsze staje się przeglądanie naszych procesów pakowania na końcu linii produkcyjnej. Podczas gdy wiele branż przemysłowych szuka alternatyw energetycznych, inne decydują się na modernizację swoich systemów i opierają się na bardziej zaawansowanej technologii, oferującej bardziej wydajne systemy pakowania o niższym zużyciu.

W tym momencie wielu producentów rozważa zmianę technologii obkurczania termicznego na bardziej efektywne alternatywy, takie jak system Stretch Wrapping lub Stretch Hood. W rzeczywistości system obkurczania termicznego palet jest coraz rzadziej stosowany i jest wybierany jedynie przez branże, w których obkurczanie folii jest absolutnie konieczne. Na przykład w Innova, zapytania klientów o tę technologię stanowią obecnie tylko 2%.

W dzisiejszym artykule przedstawiamy powody, dla których warto zmienić system obkurczania termicznego, oraz zalety jego obecnego zamiennika – systemu Stretch Hood.

5 powodów zmiany systemu

System obkurczania termicznego staje się przestarzały z powodu aspektów związanych z jego zużyciem energii oraz instalacją samej maszyny:

  1. Wysokie zużycie energii
    Głównym argumentem za zmianą jest wysokie zużycie energii, ponieważ system obkurczania zazwyczaj korzysta z pieca gazowego do obkurczania folii na palecie. Nawet w przypadku modeli elektrycznych, zużycie energii jest wyższe w porównaniu do systemów takich jak Stretch Hood, które wykorzystują wysoce wydajne silniki, jak w przypadku Stretch Hood firmy Innova.

  2. Większe wymagania w zakresie konserwacji
    Ze względu na konieczność zainstalowania pieca (gazowego lub elektrycznego), system obkurczania termicznego wymaga większej konserwacji ze względów bezpieczeństwa. Piec operujący w wysokich temperaturach wymaga regularnych inspekcji i więcej części zamiennych niż prostszy system elektryczny, taki jak Stretch Hood. Dodatkowo wielu producentów dostarcza ten system podzielony na dwie stacje, co prowadzi do większej potrzeby mechanicznej konserwacji.

  3. Instalacja gazowa
    W większości systemów obkurczania termicznego konieczna jest instalacja i dostawa gazu w fabryce. W wielu branżach, takich jak przemysł ceramiczny, nie stanowi to problemu, ale w innych gałęziach przemysłu instalacja i konserwacja są wymagane wyłącznie dla systemu pakowania palet.

  4. Bezpieczeństwo instalacji
    Komponent gazowy zmniejsza również bezpieczeństwo maszyny, ponieważ podczas procesu pakowania mogą wystąpić małe zapłony. W zależności od charakterystyki produktu (np. składu chemicznego) może to stanowić zagrożenie pożarowe lub wybuchowe w fabryce. Stanowi to również zagrożenie dla personelu obsługującego linię oraz wykonującego konserwację.

  5. Uszkodzenia produktu
    System ten może również powodować uszkodzenia produktu. Niektóre z nich mogą polegać na rozdarciach, przez które przenika deszcz lub wilgoć, sklejaniu się plastiku z folią obkurczającą lub deformacjach spowodowanych działaniem ciepła.

 

Dlaczego zmienić system obkurczania termicznego na Stretch Hood?

Chociaż powody zmiany są jasne, jak wybrać odpowiednią technologię? W fabrykach widoczny jest trend zastępowania obkurczania termicznego nowym systemem Stretch Hood, który oferuje większe korzyści i lepsze wykończenie:

Niższe zużycie energii i większa zrównoważoność
Stretch Hood zużywa mniej energii, ponieważ nie wykorzystuje gazu, a także zawiera bardziej wydajne silniki oraz technologię elektryczną. Dodatkowo zmniejsza zużycie folii, ponieważ folia Stretch Hood jest zazwyczaj mniejsza i lżejsza w rozmiarze oraz wadze niż folia do obkurczania termicznego. Stretch Hood jest zatem bardziej ekologicznym systemem, ponieważ redukuje emisję CO2, zużywa mniej energii i zmniejsza ilość plastiku używanego do pakowania.

Zwiększona produktywność
Unikając etapu obkurczania, Stretch Hood jest dwa razy szybszy w procesie nakładania kaptura. Ma również ultrawydajne systemy formowania i nakładania kaptura dla wysokich wydajności. Na przykład w systemach Innova, Stretch Hood zwykle owija od 80 do 120 palet na godzinę, podczas gdy obkurczarki termiczne owinią 40-50 palet na godzinę.

Lepsze rezultaty ochrony
Stretch Hood oferuje nie tylko rezultat zbliżony do obkurczania termicznego, ale go ulepsza: Dzięki użyciu jednego kaptura (zużywając mniej folii niż owijarka stretch i termo shrink) w pełni chroni produkt. Folia Stretch Hood jest wysoce rozciągliwa, odporna na przebicia i rozerwania, idealnie dopasowując się do ładunku. Dzięki temu nie ma rozdarć wynikających z ciepła czy warstw owijania, co sprawia, że ładunek owinięty kapturem stretch jest całkowicie szczelny.

Bardziej zaawansowana i bezpieczna technologia
System Stretch Hood to nowsza technologia, która pojawiła się około 25-30 lat temu i od tego czasu jest nieustannie rozwijana, aby dostosować się do potrzeb rynku. Nowe systemy Stretch Hood są już opracowywane z modułową i prostszą mechaniką, zdecentralizowaną elektroniką, wysoce wydajnymi silnikami oraz komponentami komunikacyjnymi 4.0 dla bezpieczniejszego procesu. Inwestowanie w Stretch Hood to bez wątpienia krok w stronę nowych technologii pakowania.

Wyższa jakość pakowania
Na koniec, Stretch Hood zapewnia doskonałą, bezbłędną prezentację owiniętego ładunku. Nie występują zagniecenia ani zmarszczki charakterystyczne dla obkurczania termicznego, a opakowanie jest bardziej przezroczyste, ponieważ stosuje się folię o mniejszej grubości niż w przypadku folii termokurczliwej. Wykończenie prezentacji to atut, na którym zależy wielu firmom oferującym produkty paletowane w punktach sprzedaży, gdyż oferuje wartość dodaną.

Zwrot z inwestycji w mniej niż rok

Wydaje się, że wymiana całej instalacji maszynowej może być kosztowna, ale biorąc pod uwagę zmianę z systemu obkurczania termicznego na Stretch Hood, oszczędności energii i materiałów eksploatacyjnych są tak duże, że inwestycja może się zwrócić w mniej niż rok. Zgodnie z obliczeniami Innova, opartymi na rodzaju produktu, produkcji, kosztach materiałów eksploatacyjnych i innych kosztach dodatkowych, zmiana systemu może się amortyzować w okresie od 6 miesięcy (w przypadkach wysokiego zużycia energii i folii termokurczliwej) do 2 lat.

Nie uwzględnia to wielu wymagań konserwacyjnych starszego systemu obkurczania termicznego, których można uniknąć przy zastosowaniu nowego systemu.

Ten aspekt stanowi decydujący argument dla wielu firm, które wahają się przed zmianą systemu, który choć działa i spełnia cele pakowania, jest zbyt kosztowny i nieefektywny.

W Innova posiadamy bogate doświadczenie w projektach zmiany systemów pakowania, z setkami instalacji końcowych linii, które zastąpiły system obkurczania termicznego systemem Stretch Hood.

Zalety automatycznych systemów spinania w przemyśle ceramicznym

Zalety automatycznych systemów spinania w przemyśle ceramicznym

Spinanie jako preferowany system pakowania ciężkich ładunków Spinanie to jeden z preferowanych systemów pakowania służących do zabezpieczania ciężkich ładunków. W przemyśle ceramicznym, gdzie produkt jest kruchy, ma wysoką wartość, ale jest ciężki, niezbędne jest...

Dlaczego Stretch Hood oferuje najlepszą ochronę dla palet cementu?

Dlaczego Stretch Hood oferuje najlepszą ochronę dla palet cementu?

Bezpieczeństwo i ochrona palet podczas transportu i przechowywania to nie tylko konieczność w branży budowlanej, zwłaszcza w przypadku materiałów takich jak cement i zaprawa murarska. Branża ta coraz częściej korzysta z innowacyjnych rozwiązań w zakresie pakowania...

Zobacz wszystkie NEWSY i REALIZACJE