Pakowarka.pl - Owijarki do palet i maszyny pakujące > NEWS > Powody, aby przejść z termokurczliwego pakowania palet na Stretch Hooding

Powody, aby przejść z termokurczliwego pakowania palet na Stretch Hooding

utworzone przez | wrz 17, 2024 | NEWS

W obliczu kryzysu energetycznego, rosnących cen, wysokich wymagań rynkowych, regulacji oraz celów zrównoważonego rozwoju… coraz ważniejsze staje się przeglądanie naszych procesów końcowej linii produkcyjnej. Podczas gdy wiele branż produkcyjnych poszukuje alternatyw energetycznych, inne decydują się na odnowienie swoich systemów i poleganie na bardziej zaawansowanej technologii z bardziej wydajnymi systemami pakowania o niższym zużyciu energii.

W tym momencie wielu producentów rozważa przejście z technologii termokurczliwej na bardziej efektywne alternatywy, takie jak system Stretch Wrapping lub Stretch Hood. W rzeczywistości system pakowania palet z użyciem folii termokurczliwej jest coraz mniej poszukiwany, a zapotrzebowanie na niego występuje jedynie w branżach, w których kurczenie folii na paletach jest niezbędne. W Innova, na przykład, zapotrzebowanie na tę technologię stanowi obecnie tylko 2%.

W dzisiejszym artykule przedstawimy powody zmiany systemu kurczliwej folii oraz zalety jego nowego zamiennika, systemu Stretch Hood.

5 powodów zmiany systemu

System termokurczliwy popada w zapomnienie z powodu aspektów związanych z jego zużyciem energii i instalacją samej maszyny:

  1. Wysokie zużycie energii
    Głównym argumentem przemawiającym za zmianą jest wysokie zużycie energii, ponieważ zwykle używa on pieca gazowego do obkurczania folii na palecie. Nawet w przypadku modeli elektrycznych zużycie energii jest wyższe w porównaniu z systemami takimi jak Stretch Hood, który wykorzystuje wysoce wydajne silniki, zwłaszcza w przypadku systemu Stretch Hood od Innova.

  2. Wyższe koszty konserwacji
    Ze względu na samą instalację pieca do kurczenia (gazowego lub elektrycznego) system termokurczliwy wymaga większej konserwacji z powodów bezpieczeństwa. Obsługuje on bardzo wysokie temperatury, więc piec wymaga okresowych przeglądów i większej liczby części zamiennych niż prostszy system elektryczny, taki jak Stretch Hood. Ponadto wiele producentów oferuje ten system podzielony na dwie stacje, co oznacza dwa komponenty lub nawet osobne maszyny do nakładania kaptura i kurczenia, co prowadzi do większych potrzeb konserwacyjnych.

  3. Instalacja gazowa
    W większości systemów termokurczliwych konieczne jest posiadanie instalacji gazowej i dostaw gazu w fabryce. W wielu branżach, takich jak ceramika, nie stanowi to problemu, ale w innych branżach produkcyjnych instalacja i konserwacja są wymagane wyłącznie dla systemu pakowania palet.

  4. Bezpieczeństwo instalacji
    Składnik gazowy zmniejsza również bezpieczeństwo maszyny, ponieważ mogą wystąpić małe zapłony na towarach pakowanych. W zależności od charakterystyki produktu (np. składu chemicznego), może to stanowić ryzyko pożaru lub wybuchu w fabryce. Może to także stanowić zagrożenie dla pracowników obsługujących linię i zajmujących się jej konserwacją.

  5. Uszkodzenia produktu
    W końcu ten system pakowania może powodować sporadyczne uszkodzenia samego produktu. Mogą to być rozdarcia, przez które wnika deszcz lub wilgoć, przyklejanie się plastiku do folii termokurczliwej, a nawet deformacje spowodowane działaniem ciepła.

Dlaczego warto zmienić system z termokurczliwego na Stretch Hood?
Chociaż powody zmiany mogą być jasne, jak wybrać odpowiednią technologię? Trendem w fabrykach jest zastępowanie termokurczliwego systemu pakowania nowym systemem Stretch Hood, ponieważ zapewnia on większe korzyści i lepsze wykończenie:

Niższe zużycie energii i zrównoważony rozwój

Stretch Hood zużywa mniej energii, ponieważ nie korzysta z gazu, a także wykorzystuje bardziej wydajne silniki i technologię elektryczną. Zmniejsza również zużycie folii, ponieważ folia Stretch Hood jest zazwyczaj mniejsza i lżejsza niż folia termokurczliwa. Stretch Hood to zatem bardziej zrównoważony system, ponieważ zmniejsza emisję CO2, zużywa mniej energii i ogranicza ilość plastiku używanego do pakowania.

Zwiększona produktywność

Unikając etapu kurczenia, Stretch Hood jest dwukrotnie szybszy w procesie nakładania kaptura. Ma również ultra-szybkie systemy formowania i aplikacji kaptura do wysokich poziomów produkcji. Na przykład w systemach Innova Stretch Hood zwykle owija od 80 do 120 palet na godzinę, podczas gdy kaptury termokurczliwe mogą owijać 40-50 palet na godzinę.

Lepsze wyniki ochrony

Stretch Hood nie tylko zapewnia efekt pakowania podobny do kurczenia kapturów, ale go ulepsza: za pomocą jednego kaptura (używając mniej folii niż stretch wrapping i termokurczliwy) w pełni chroni produkt. Folia Stretch Hood to wysoko rozciągliwa folia o właściwościach odporności na przebicie i rozdarcie, która doskonale dostosowuje się do ładunku. Dzięki temu nie ma rozdarć spowodowanych ciepłem lub warstwami folii, a owinięty ładunek jest całkowicie szczelny.

Bardziej zaawansowana i bezpieczna technologia

System Stretch Hood to nowsza technologia, która pojawiła się około 25-30 lat temu i jest stale rozwijana, aby dostosować się do potrzeb rynku. Nowe systemy Stretch Hood są już opracowywane z modularną i prostszą mechaniką, zdecentralizowaną elektroniką, wysokowydajnymi silnikami oraz komponentami komunikacji 4.0 dla bezpieczniejszego procesu. Inwestycja w Stretch Hood to bez wątpienia krok w stronę nowych technologii pakowania.

Wyższa jakość pakowania

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem, jest doskonała prezentacja ładunku owiniętego w Stretch Hood. Brak zagnieceń czy zmarszczek typowych dla pakowania termokurczliwego oraz bardziej przejrzyste opakowanie, ponieważ używa się cieńszych folii niż w przypadku folii termokurczliwej. Wiele firm z produktami paletyzowanymi w punktach sprzedaży docenia to estetyczne wykończenie, które daje im dodatkową wartość.

Szybki zwrot z inwestycji w mniej niż rok

Zmiana całej instalacji maszynowej może wydawać się kosztowna, ale biorąc pod uwagę przejście z termokurczliwego pakowania na Stretch Hood, oszczędności energii i materiałów eksploatacyjnych są na tyle duże, że inwestycja może się zwrócić w mniej niż rok. Według kalkulacji wykonanej przez Innova, na podstawie rodzaju produktu, produkcji, kosztów materiałów eksploatacyjnych i innych kosztów dodatkowych, zmiana systemu może zostać zrekompensowana w okresie od 6 miesięcy (w przypadku wysokiego zużycia energii i folii termokurczliwej) do 2 lat.

Nie uwzględnia to wielu wymagań konserwacyjnych, jakie ma stary system termokurczliwy, których można uniknąć przy nowym systemie.

Ten aspekt jest decydującym argumentem dla wielu firm, które wahają się przed zmianą systemu, który mimo że działa i spełnia cele pakowania, jest zbyt kosztowny i niewydajny.

Bezpieczeństwo i łączność dla Twojej linii pakowania

Bezpieczeństwo i łączność dla Twojej linii pakowania

Systemy transportu palet to więcej niż tylko uzupełnienie projektu końca linii, ponieważ są odpowiedzialne za integrację różnych systemów pakowania i zapewnienie ciągłości przepływu produkcji. Oprócz szybkości i solidności, inne cechy poszukiwane w transporcie to jego...

Zobacz wszystkie NEWSY i REALIZACJE