Pakowarka.pl - Owijarki do palet i maszyny pakujące > NEWS > Jak prawidłowo używać folii stretch na systemie do owijania palet?

Jak prawidłowo używać folii stretch na systemie do owijania palet?

utworzone przez | lip 2, 2024 | NEWS

Czy używam folii prawidłowo na mojej maszynie do owijania palet? Jak mogę sprawdzić, czy folia jest nakładana z odpowiednim napięciem dla mojego produktu? Czy mój ładunek jest bezpieczny dzięki przemysłowemu owijaniu stretch, które wykonujemy? 

Niezależnie czy korzystamy z owijarek półautomatycznych czy automatycznych do palet, ważne jest, aby umieć właściwie aplikować folię na owijany ładunek.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, system owijania palet jest jednym z najbardziej wszechstronnych na rynku, ponieważ może być dostosowany do wielu rodzajów i formatów ładunków. Pozwala to również na pewien poziom dostosowania nawet w przypadku automatycznych owijarek stretch, które wymagają interwencji eksperta, aby zapewnić optymalne przemysłowe pakowanie. W dzisiejszym artykule omówimy niektóre aspekty, które należy wziąć pod uwagę, aby właściwie używać folii stretch i uzyskać z niej jak najwięcej korzyści.

Powiedz mi, jaki produkt posiadasz, a powiem Ci, jakie opakowanie potrzebujesz 

Przed omówieniem tematu bardzo ważne jest, aby znać cechy i logistyczne słabe punkty naszego rodzaju ładunku. Chociaż może się wydawać, że wiemy wszystko o naszym produkcie, istnieje szereg elementów, które należy wziąć pod uwagę, aby określić rodzaj owijania:

 • Waga i stabilność produktu: Czy mam do czynienia z ładunkami o różnych wagach?
 • Jednorodność ładunku: Jak często owijane są nieregularne ładunki?
 • Skład ładunku: Czy są śliskie produkty lub przypadki przesunięcia ładunku?
 • Cel pakowania: Czy pakujemy do przechowywania czy do transportu na duże odległości?
 • Kontrola uszkodzeń: Ile strat produktu, wypadków lub uszkodzeń występuje podczas transportu? Niektóre przykłady rewizji ładunków:
 • Jeśli ładunek jest ciężki, na przykład pudełka ceramiczne: konieczne jest użycie stretch folii o wysokiej wydajności, która wzmacnia bazę palety oraz zapewnia ładunek na różnych wysokościach za pomocą systemu linki, aby zapewnić większe wsparcie.
 • Jeśli ładunek jest lekki i mało stabilny: Ważne jest, aby używać stretch folii z różnym napięciem na różnych wysokościach. Oprócz wzmocnienia bazy palety, owijanie stretch powinno odbywać się z pionowym zabezpieczeniem. W produkcjach automatycznych zaleca się stosowanie owijarki stretch z górnym dociskiem, aby utrzymać ładunek podczas owijania.
 • Jeśli mamy problemy z uszkodzeniami spowodowanymi wewnętrznym przesunięciem ładunku: będziemy potrzebowali znacznie bardziej kompaktowego owijania oraz nawet zastosowania systemów mocowania, takich jak wzmocnienie linki.

Główne klucze do optymalizacji stretch folii na maszynach przemysłowego pakowania 

Przeanalizujmy najważniejsze aspekty, aby właściwie używać stretch folii. 

Typ folii: Stretch folia czy folia wstępnie rozciągnięta? 

Jednym z kluczowych aspektów, aby jak najlepiej wykorzystać folię, jest jej prawidłowe użycie zgodnie z typem folii: nie jest takie samo użycie folii, która jest już wstępnie rozciągnięta, i zwykle prezentuje niższe mikrony, niż stretch folia o wyższej jakości, która może pozwolić na rozciągnięcie do 400% i jednocześnie zachować mikron.

Różnice między folią wstępnie rozciągniętą a stretch folią zgodnie z typem ładunku:

 • Folia wstępnie rozciągnięta: o niskich grubościach (około 10-15 mikronów) jest idealna do lekkich ładunków i kształtów nieregularnych. Ten typ folii jest zazwyczaj niedrogi i może idealnie spełniać swoją funkcję utrzymywania i zabezpieczania ładunku podczas transportu na krótkie odległości.
 • Hybrydowe filmy: Z niskimi grubościami istnieją filmy wstępnie rozciągnięte o minimalnych zdolnościach rozciągania, idealne do lekkich lub średnich ładunków.
 • Stretch folia: Jest to najczęściej stosowany rodzaj folii w półautomatycznych i automatycznych owijarkach paletowych, i w zależności od typu ładunku, mogą być wymagane filmy o różnych mikronach i zdolnościach rozciągania od 100% do 400% w modelach owijarek stretch z taką pojemnością.

Napięcie owijania i jego siła zabezpieczenia 

W następnym dziale zagłębimy się w bardziej techniczny aspekt, jakim jest siła zabezpieczenia przemysłowego owijania. Zarówno w półautomatycznych owijarkach paletowych, jak i automatycznych, ważne jest zrozumienie zabezpieczenia owijania, które zależy od zastosowanej siły lub napięcia.

Jak obliczyć siłę zabezpieczenia owijania? 

Istnieje standard amerykański ASTM, który zaleca, aby siła zabezpieczenia wynosiła 1% wagi ładunku. Jednak ta zasada może skutkować użyciem większej ilości folii niż jest to konieczne i nie zawsze jest standardowa. W rzeczywistości, zarówno do zastosowania niezbędnego napięcia, jak i do obliczenia jego siły zabezpieczenia, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, takich jak:

 • Waga palety
 • Wysokość palety
 • Struktura palety
 • Transport palety
 • Rodzaj lub skład ładunku Zgodnie z rynkowymi standardami obliczeń, podajemy kilka przykładów:
 • Dla bardzo lekkich ładunków: napięcie może się wahać między 1-2 kg siły, ponieważ nie jest potrzebne więcej.
 • Dla średnich i stabilnych ładunków: napięcie może być nieco wyższe, między 2-5 kg siły.
 • Dla ciężkich i niestabilnych ładunków: należy zastosować napięcie większe niż 6 kg siły, a nawet osiągnąć 10 kg lub więcej.

Ważne: To napięcie nie powinno być stosowane równomiernie na całym ładunku, szczególnie w przypadku niestabilnych lub ciężkich ładunków, ale powinno się nieco różnić w zależności od obszaru do owinięcia: na przykład większe napięcie na dolnych owinięciach i wzmocnienie na górze, aby zapobiec odrywaniu.

Zabezpieczenie ładunku do bazy palety 

Kolejnym kluczowym punktem dla dobrego systemu owijania palet, niezależnie od rodzaju, jest zawsze zapewnienie mocnego przytwierdzenia ładunku do bazy. Oznacza to, że cykl owijania powinien skutecznie połączyć dolną część ładunku, trzymając go na palety. W automatycznych owijarkach palet zaleca się również stosowanie linki w tym kluczowym punkcie dla stabilności podczas transportu ładunku.

Jednym z głównych celów przemysłowego pakowania jest zawsze zabezpieczenie towarów. Dlatego ten punkt jest jeszcze ważniejszy niż dokładna siła zastosowana podczas owijania.

Wykończenie owijania 

Na koniec, punkt, który często jest pomijany, to samo wykończenie owijania, które nie musi być tylko estetyczne. Tutaj istotne jest, aby nie pozostawiać „luźnych końcówek” dosłownie, dlatego należy monitorować:

 • Opuszczające się ogony folii (które mogą się zatrzymać i rozciąć owinięcie)
 • Worki między warstwami spowodowane niskim napięciem owijania lub nieprawidłowym użyciem folii
 • Potencjalne pęknięcia folii lub pozostałości po żywicy foliowej między warstwami, które mogą spowodować uszkodzenie owinięcia.

Ochronna nakładka górna nakładana prawidłowo 

Ostateczne zalecenia: Po przeanalizowaniu najodpowiedniejszego typu folii dla naszego ładunku, napięcia, siły zabezpieczenia i wykończenia zabezpieczającego owijania, ważne jest przestrzeganie trzech standardowych zaleceń. 

W każdym procesie owijania, będziesz wiedział, że owinięcie zostało wykonane prawidłowo, gdy:

 • Folia jest nakładana z napięciem i pewnością, ale bez zgniatania ani uszkadzania ładunku.
 • Towar jest solidnie przymocowany do bazy palety.
 • Istnieje napięcie we wszystkich obszarach ładunku, bez pozostawiania obszaru z istotnie mniejszymi owinięciami lub dużo mniejszym napięciem niż reszta. Pamiętaj, że testem dla owijarki paletowej jest transport i dostawa do klienta. Dobre przemysłowe owijanie zapobiega nie tylko stratom, ale także pozostawia klientów zadowolonymi.

 

Jak wybrać system pakowania palet zgodnie z celami ochrony ładunku

Jak wybrać system pakowania palet zgodnie z celami ochrony ładunku

W zmieniającym się kontekście społeczno-ekonomicznym sektor przemysłowy musi odpowiadać na rosnące wymagania i potrzeby w zakresie logistyki i transportu. W tym kontekście automatyzacja końca linii, a w szczególności systemy pakowania palet, odgrywają kluczową rolę w...

Zobacz wszystkie NEWSY i REALIZACJE