Pakowanie w folię termokurczliwą

 

Pakowanie w folię termokurczliwą pozwala nie tylko zabezpieczyć produkt na czas magazynowania czy transportu, ale również wyeksponować jego walory estetyczne. Dzięki temu procesowi można mieć pewność, że produkt będzie nie tylko odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami, do których może dojść w trakcie transportu, ale również będzie prezentował się elegancko. Folia termokurczliwa doskonale sprawdza się nie tylko w celu zabezpieczenia towaru o dużych gabarytach, ale także niewielkich, podatnych na uszkodzenia produktów, w tym elektroniki, a nawet produktów spożywczych.

 

Na czym polega pakowanie w folię termokurczliwą?

 

Pakowanie w folię termokurczliwą to proces składający się z dwóch etapów, a mianowicie zgrzewania oraz obkurczania. Dedykowana maszyna, której przykładem może być owijarka Embalitec Sikker wyposażona jest w zgrzewadło, którego temperatura wynosi z reguły od 170-190°C i powinna być dostosowana do rodzaju zastosowanej folii oraz pakowanego materiału. Po zgrzaniu folii następuje natomiast jej obkurczanie, co następuje dzięki gorącemu powietrzu. Powoduje ono skurczenie się folii, a w efekcie jej zaciśniecie na pakowanym produkcie. Tego typu zgrzewarki mogą występować również jako element automatycznej linii produkcyjnej, czego przykładem może być linia obkurczania pakietów podłużnych Embalitec Vesker.

 

Gdzie sprawdza się pakowanie w folię termokurczliwą?

 

Pakowanie w folię termokurczliwą jest procesem składającym się z dwóch etapów. Na początku folia jest zgrzewana, a następnie obkurczana, tak aby dokładnie przylegała do towaru i zabezpieczała jego delikatne partie. Dedykowana maszyna, której przykładem może być owijarka Embalitec Sikker wyposażona jest w zgrzewadło, którego temperatura wynosi z reguły od 170-190°C i powinna być dostosowana do rodzaju zastosowanej folii oraz pakowanego materiału. Po zgrzaniu folii następuje natomiast jej obkurczanie. Aby zapewnić najwyższą jakość procesu obkurczania, wykorzystywane jest gorące powietrze, które równomiernie rozchodzi się po całej powierzchni folii, dzięki czemu można mieć pewność, że nie będą występować na niej nierówności. Zgrzewarki mogą występować również jako element automatycznej linii produkcyjnej, czego przykładem może być linia obkurczania pakietów podłużnych Embalitec Vesker.

Gdzie sprawdza się pakowanie w folię termokurczliwą?

Jak już wspomniano, pakowanie w folię termokurczliwą stosowane jest w wielu branżach. Wynika to z faktu, że jest to technologia, która umożliwia pakowanie różnego rodzaju produktów zarówno o regularnych, jak i nieregularnych kształtach. Folia termokurczliwa jest używana zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w celu zabezpieczania towarów, które na pierwszy rzut oka nie wydają się podatne na uszkodzenia. Warto również wiedzieć, że tego typu zgrzewarki sprawdzają się również w przypadku produktów gabarytowych, czego przykładem może być linia do obkurczania pakietów Embalitec Kontrakt.

Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością nie tylko wysoka jakość działania oraz krótki czas potrzebny na zabezpieczenie towaru, ale również atrakcyjna cena oraz możliwość zastosowania różnego rodzaju folii (np. wykonanej z PVC, poliolefiny lub polietylenu), co pozwala dostosować zabezpieczenie do rodzaju pakowanego produktu.

 

Owijarki stretch

 

Owijarki stretch doskonale sprawdzają się w wielu firmach działających w zupełnie różnych branżach. Niezależnie od tego czy prowadzimy magazyn, sklep, czy gastronomię zajmujące się cateringiem, owijarki do folii typu stretch będą doskonałą inwestycją. Oczywiście towar można owijać w folię ręcznie i na początku pozwoli to zaoszczędzić nieco funduszy, jednak na dłuższą metę nie jest to opłacalne. Inwestycja w maszyny pakujące pozwoli na to, aby pracownicy, którzy do tej pory ręcznie zabezpieczali towar mogli skupić się na innych zadaniach, które jeszcze bardziej usprawnią działanie biznesu.

Maszyny do stretchowania oraz całe linie pakujące są inwestycją, która szybko się zwraca, ponieważ ich działanie cechuje się wysoką jakością, a także prędkością. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że odpowiednio zabezpieczony towar trafia bezpośrednio do klienta, który ocenia nie tylko stopień zabezpieczenia pakunku, ale także walory estetyczne. Pracownik nie będzie w stanie za każdym razem idealnie dopasować folii do danego produktu, przez co miejscami mogą występować nierówności i zgrubienia. To natomiast może wpływać negatywnie zarówno na bezpieczeństwo towaru oraz na to, jak współpracę oceni kontrahent.

Używanie maszyn do pakowania w folię termokurczliwą jest oszczędnością także w kwestii samego materiału. Już podstawowy model tego typu sprzętu pozwoli zużyć zdecydowanie mniej folii, niż w przypadku, kiedy towar miał być pakowany ręcznie.

 

Czy warto zdecydować się na wybór maszyny do pakowania w folię termokurczliwą?

 

Maszyny wykorzystujące folię termokurczliwą pozwolą na szybkie i dokładne zabezpieczenie towaru. Taka inwestycja szybko się zwraca i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Należy pamiętać, że tego typu maszyny są używane przez bardzo wiele firm. Jeśli towar będzie pakowany ręcznie, nie będziemy mogli konkurować z firmami znajdującymi się na rynku, w którym działamy. Podsumowując: maszyny do pakowania w folię termokurczliwą pozwalają zaoszczędzić czas, zabezpieczyć towar według najwyższych standardów, a na dodatek można za ich pomocą zużyć zdecydowanie mniej folii.