Konserwacja owijarki do palet
Jako właściciel firmy otrzymasz od podwładnych informację, że maszyna jest zepsuta, nakażesz jej szybką naprawę, pomyślisz „no trudno”, „słaba maszyna” lub „ile to kosztuje” ale może zamiast tego należy się zastanowić nad przyczyną powstania awarii ?
UWAGA
Ogólne dbanie o czystość maszyny i miejsca jej pracy ma podstawowe znaczenie dla utrzymania jej ciągłości w ruchu bez niepotrzebnych i kosztownych przestojów, które są konsekwencją braku dbania o porządek i odpowiednią konserwację w czasie.
Inaczej mówiąc, przypilnuj swoich ludzi, jeżeli nie chcesz niepotrzebnie wydawać pieniędzy.
Każdy z tych punktów jest ważny, ale dla Ciebie najważniejszy jest pkt. 3
10 zasad, do których, jeżeli się zastosujesz to masz małe szanse spotkać się z serwisem:
- Miejsce użytkowania maszyny jak i sama maszyna mają być czyste [przedmuchanie sprężonym powietrzem, odkurzenie, ścierka]
- Pod talerzem owijarki stołowej nie ma być zabrudzeń typu: resztki folii, resztki kartonów, drewniane szczapy oderwane od palet, płyny itp.
- W głowicy wydającej folię, wszystkie wałki mają być czyste, szczególnie należy skupić się na czarnych gumowych wałkach, pomiędzy którymi przewinięta jest folia.
Regularnie czyścimy je szmatką nasączoną przemysłowym alkoholem izopropylowym.
Do poprawnie wyczyszczonego wałka folia się przykleja, do wałka z białym nalotem nie [klej z folii stretch].
Jeżeli wałki mają biały nalot to znaczy, że już straciłeś naprawdę dużo pieniędzy i trzeba szybko działać.
Być może na każdą paletę zużywasz przez to o 10-15% więcej folii stretch niż powinieneś. - Pod głowicą wydającą folię stretch nie ma być jakichkolwiek zanieczyszczeń lub innych ciał obcych
- Łańcuch napędowy stołu ma być zawsze nasmarowany
- Łańcuch napędowy głowicy ma być zawsze nasmarowany
- Łańcuchy mają być zawsze dobrze naciągnięte, nie przeciągnięte, nie luźne, nacisk palcem z niedużą siłą, który spowoduje odkształcenie łańcucha 2-5 cm jest idealny
- Zębatki przed nałożeniem smaru na łańcuch również mają być oczyszczone z zanieczyszczeń
- Nie nakładaj smaru na brudny łańcuch napędowy, najpierw go dobrze wyczyść używając rozpuszczalnika a dopiero potem nałóż nową warstwę [łańcuchy napędowe w owijarkach nie posiadają uszczelnień typu O-ring lub X-ring, które mogłyby zostać zniszczone przez rozpuszczalnik]
- Jeżeli po kilku latach ciągłej pracy zauważyłeś niewielki wyciek z przekładni stołu lub przekładni w maszcie odpowiedzialnej za ruch głowicy z folią, reaguj od razu i nie czekaj aż wycieknie cały olej uszkadzając przekładnię za około 1.800 PLN.
Wymień dolny uszczelniacz za 12 PLN lub co jest bardziej opłacalne podczas tej pracy, od razu wymień cały komplet uszczelniaczy za około 40 PLN i zalej przekładnię nowym olejem, wymiana trwa nie dłużej niż 20 minut.