Automatyzacja pakowania i paletyzacja: Owijarka do palet

 

Ważnym etapem procesu produkcji jest pakowanie, do którego zalicza się również paletyzację. W celu jej przyspieszenia lub pełnego zautomatyzowania wykorzystywane są owijarki do palet, które przyspieszają cały proces. Jak działa owijarka do palet? Jakie rodzaje urządzeń są dostępne w sprzedaży? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Czym jest i jak działa owijarka do palet?

 

Owijarka do palet nazywana również owijarką stretch to wyspecjalizowane urządzenie, które umożliwia szybkie i dokładne zabezpieczenie towaru przeznaczonego do magazynowania lub transportu. Warto również podkreślić, że owijarki to maszyny, które osiągają znakomitą oszczędność zużycia folii do pakowania. Standardowa owijarka za każdym razem wyda precyzyjnie taką ilość folii, która jest wymagana do zabezpieczenia danej palety. Owijarki ze wstępnym rozciągiem folii tzw. prestretch dodatkowo obniżą zużycie folii na każdą paletę o minimum 40% w przypadku głowicy jednosilnikowej aż do 70% w przypadku głowicy dwusilnikowej. Owijarki wyposażone są w czujniki, które automatycznie wykrywają górną warstwę palety. W sprzedaży dostępne są zarówno modele automatyczne, jak i półautomatyczne, a jedną z ich najważniejszych zalet, jest fakt, że mogą pracować nawet przez 24 godziny na dobę.

 

 

Rodzaje owijarek do palet

 

Jak już wspomniano w sprzedaży dostępne są różne rodzaje owijarek, a najczęściej stosowane są urządzenia pionowe. Można wyróżnić wśród nich m.in.:

  • owijarki stołowe, w przypadku których paleta kręci na obrotowej podstawie, a wydajność waha się w granicach 30 palet na godzinę. Przykładem może być Noxon Freesby LP 212;
  • owijarki ramieniowe, w przypadku których paleta stoi nieruchomo, a ramię z folią obraca się wokół niej. Wydajność tego typu urządzeń to 35 palet na godzinę, a przykładem może być EvoPac Kepler SP.
  • owijarki samojezdne, w tym przypadku owijarka nie ma ograniczeń maksymalnej wielkości palety. Podczas owijania paleta stoi nieruchomo a robot jeździ na około niej.
    Dodatkowym atutem owijarki samojezdnej jest jej mobilność, można podjechać nią miejsca, w którym ma być owinięta paleta. Przykładem może być Noxon Mas

Oprócz nich dostępne są również owijarki automatyczne, które można wpiąć w linię produkcyjną. Bogata oferta owijarek każdego typu jest dostępna na https://pakowarka.pl/produkty/owijarka-do-palet/.

 

Zalety wykorzystania owijarek w procesie paletyzacji

 

Paletyzacja może przebiegać ręcznie, jednak jest to mało efektywne oraz wymagające dużych nakładów pracy fizycznej. Rozwiązaniem tego problemu są owijarki, których stosowanie ma wiele zalet. Zalicza się do nich m.in.:

– powtarzalność pakowania i zabezpieczania towaru na palecie – maszyna zawsze działa w ten sam sposób;

– zwiększenia jakości pakowania towarów do wysyłki – owijarka palet owija paletę znacznie dokładniej;

– odciążenie pracowników w procesie paletyzacji – ręczna paletyzacja jest szkodliwa dla kręgosłupa;

– zwiększenie bezpieczeństwa pracowników magazynu – zastosowanie owijarek zmniejsza ilość wypadków, do których dochodzi na magazynie;

– optymalizację kosztów paletyzacji, dzięki znacznemu zmniejszeniu zużycia folii stretch – owijarka zużywa jej do 70% mniej niż człowiek przy tej samej ilości warstw i zakładki folii;

– zwiększenie wydajności procesu paletyzacji – owijarka pracuje znacznie szybciej niż człowiek oraz może to robić bez przerwy.

 

Gdzie kupić owijarki do palet?

 

Chcąc kupić dobrej jakości owijarkę do palet należy odpowiednio dobrać dostawcę sprzętu, który posiada nie tylko wysokiej klasy urządzenia, ale oferuje również skuteczny serwis. Przykładem może być nasza firma, czyli generalny dystrybutor owijarek Noxon oraz Evopac. Są one produkowane w Europie, producentem marki Noxon jest Aetna Group, czyli właściciel największej na świecie fabryki owijarek. Sam sprzęt jest prosty, intuicyjny w obsłudze, ma bardzo wytrzymałą konstrukcję, przemyślane funkcje owijania, podzespoły mechaniczne, elektroniczne i elektryczne dostarczane są od największych producentów. Jako jego dystrybutor wiem o nim wszystko, a klientowi oferujemy wysokiej jakości suport, który obejmuje nawet zdalne ustawianie owijarek podczas rozmowy telefonicznej. Naszym atutem jest również skuteczny serwis, ponieważ 99% wyjazdów do klienta kończy się naprawą maszyny podczas pierwszej wizyty. Większość części zamiennych posiadamy na stanie, w związku z czym czas naprawy jest naprawdę błyskawiczny. Warto również podkreślić, że owijarki różnego typu są stale dostępne w magazynie, co sprawia, że czas realizacji zamówienia to zazwyczaj od 1 do 2 dni roboczych.

 

Podsumowując należy stwierdzić, że owijarki do palet to urządzenia, które nie tylko przyspieszają proces paletyzacji, ale również zwiększają jego efektywność oraz jakość. Oczywiście ważny jest odpowiedni wybór urządzenia, które będzie odpowiadało potrzebom danego przedsiębiorstwa, w związku z czym warto skorzystać z oferowanego przez nas doradztwa w tym zakresie.

 

Pakowarka.pl